W środę 27 lutego 2008 Europejski Trybunał Praw Człowieka miał zająć się sprawą S. i Michael Marper przeciwko Wielkiej Brytanii (nrskargi 30562/04 i 30566/04). Sprawa dotyczyła bezskutecznego żądaniazniszczenia próbek odcisków palców oraz DNA, które pobrano w związku ztoczącym się postępowaniem karnym przeciwko skarżacym. Została jednakprzekazana do Wielkiej Izby, co oznacza, że rodzi ważne pytaniazwiązane z interpretacją Konwencji Praw Człowieka lub że wyrok może byćrozbieżny z dotychczasowym orzecznictwem.
Władzebrytyjskie nie zgodziły się na zniszczenie próbek odcisków palców iDNA, po zakończeniu postępowania karnego. Skarżący S był aresztowany 19stycznia 2001 r. oraz oskarżony o próbę dokonania rozboju. Wtedy teżpobrano jego dane biometryczne. S został uniewinniony 14 czerwca 2001r. Przed zakończeniem postępowania w tej sprawie, S został znówaresztowany i oskarżony o molestowanie partnerki. Wtedy również pobranoodciski palców i DNA. Oskarżenia wycofano jednak na skutek pogodzeniasię partnerów.
Skarżący wnoszą, żeprzetrzymywanie danych podbranych w związku z zamkniętym postępowaniemkarnym narusza ich prawo do poszanowania prywatności oraz zakazdyskryminacji. Uważają, że dane te nie powinny być użyte w toczącychsię śledztwach. Mają również wątpliwości, jak dane skarżącego S zostanąwykorzystane w przyszłości, podnosząc, że samo przetrzymywanie danychrzuca podejrzenia na osoby, które zostały uniewinnione lub oczyszczonez zarzutów. Argumentują także, że osoba nie skazana prawomocnymwyrokiem sądu, wobec której nie toczy się postępowanie (nie jestpodejrzana lub oskarżona) powinna być traktowana tak samo jak całareszta społeczeństwa.
Wielka Izba rozpatrzy powyższą sprawę 10 lipca 2008 r.