10 maja 2006 r. londyński Trybunał Pracy zwrócił się z pytaniemprejudycjalnym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który marozstrzygnąć, czy zakres zakazu bezpośredniej dyskryminacji dotyczytakże pełnosprawnych pracowników, którzy utrzymują kontakty z osobaminiepełnosprawnymi.
W sprawie S. Coleman v Attridge Law, Steve Law (C-303/06) pojawiasię nowy aspekt prawny dotyczący zakresu podmiotowego Dyrektywy2000/78/WE. Powódka, pani Coleman, zarzuca swoim byłym pracodawcom, żedecyzja o dobrowolnym zwolnieniu z pracy została podjęta ze względu nafakt, że urodziła niepełnosprawne dziecko, którego była jedynymopiekunem.
ETS musi w tej sprawie zadecydować, czy zakaz bezpośredniejdyskryminacji ustanowiony w Dyrektywie dotyczy tylko osób, które samesą niepełnosprawne. Jeżeli nie, to czy chroni także osoby pełnosprawne,które są gorzej traktowane, ponieważ są związane z osobaminiepełnosprawnymi?
Jeżeli zostanie udowodnione, że osoba pełnosprawna jest gorzejtraktowana niż pracodawca traktowałby lub traktuje innych pracownikóworaz że faktycznym powodem tego traktowania jest związek z osobąniepełnosprawną, to czy stanowi to naruszenie zasady równegotraktowania.
Porównaj: opinia Rzecznika Generalnego Poiares Maduro z 31.01.2008 r.