Anonimowy komentarz nawołujący do popełnienia przestępstwa w Gazecie Bytowskiej

   Wstecz

KOMUNIKAT HELSIŃSKIEJ FUNDACJI PRAW CZŁOWIEKA: Dnia 16 grudnia 2008 r., Sąd Rejonowy w Słupsku wydał wyrok w sprawie Leszka Szymczaka, prowadzącego portal internetowy www.gazetabytowska.pl. Leszek Szymczak był oskarżony na podstawie art. 49a Prawa Prasowego o to, że nieumyślnie dopuścił do opublikowania wpisów na forum internetowym, które zawierały znamiona nawoływania do popełnienia przestępstwa.

Gazeta Bytowska.pl to lokalny portal internetowy, umożliwiający umieszczanie pod artykułami anonimowych komentarzy. Pod jednym z artykułów znalazł się następujący: "Proponuję gościa zlinczować, skoro metody cywilnoprawne zawiodły, wygląda bowiem na to, że trzeba będzie bezczelność bezczelnością załatwić! Obywatele!!! To do was ta odezwa".

Prokuratura Rejnowa w Bytowie w oparciu o powyższe uznała komentarze za materiały prasowe i oskarżyła redaktora naczelnego portalu o czyn z art. 49a prawa prasowego (dopuszczenie do opublikowania materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa). Sąd Rejonowy w Słupsku warunkowo umorzył postępowanie w sprawie. Sąd stanął na stanowisku, że komentarze pod redakcyjnymi tekstami w serwisach internetowych to "materiał prasowy" w rozumieniu prawa prasowego. Uznał więc, że prowadzący portale internetowe powinni zarejestrować taką działalność w sądzie, sami zaś wydawcy mogą ponosić odpowiedzialność na gruncie przepisów prawa prasowego za komentarze pod tekstami w serwisach internetowych.

W wyniku rozpoznania apelacji Sąd Okręgowy w Słupsku postanowił przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Leszek Szymczak twierdził, że warunkowe umorzenie sprawy to nie to samo co uniewinnienie, a także że nie zgadza się z zasadami odpowiedzialności karnej przyjętymi przez sąd. Sprawa była szeroko opisywana i komentowana przez Piotra Waglowskiego na portalu Internet i Prawo. Por. w szczególności następujące linki: http://prawo.vagla.pl/node/7132 http://prawo.vagla.pl/node/8113  

Sąd Rejonowy w Słupsku przy ponownym rozpoznaniu sprawy w dniu dzisiejszym uniewinnił Leszka Szymczaka od zarzuconego mu czynu. Sąd stwierdził, że choć L. Szymczak prowadzi działalność prasową i jest redaktorem w rozumieniu Prawa Prasowego, to wpisy, które były umieszczane przez internautów na jego portalu nie stanowią materiału prasowego. Ponadto w ocenie sądu prokuratura nie wykazała, by zasięg lub skutki wpisów na stronie internetowej były znaczne. Prokuratura nie wykazała także ilości wejść i odsłon konkretnych wpisów na stronie internetowej, które były przedmiotem oskarżenia.

Sąd stwierdził, że do tej sytuacji ma zastosowanie art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który wyłącza odpowiedzialność karną osoby prowadzącej usługę hostingu. Taka właśnie usługa była świadczona przez L. Szymczaka.   Po wyroku adw. Piotr Fedusio, pełnomocnik pro bono Leszka Szymczaka skomentował: Jestem usatysfakcjonowany treścią wyroku. Jest to jeden z pierwszych wyroków, który odpowiada na problem na ile przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną mają zastosowanie do działalności prasowej prowadzonej za pomocą internetu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wciąż nie jest rozstrzygnięty problem czy portale internetowe powinny podlegać rejestracji i są uznawane za dzienniki w rozumieniu Prawa prasowego. Tego dotyczy skarga konstytucyjna złożona przez L. Szymczaka kilka miesięcy temu. Informacja na temat skargi konstytucyjnej dostępna jest na stroniehttp://www.hfhrpol.waw.pl/precedens/pl/aktualnosci/sprawa-gazety-bytowskiej-w-tk-2.html.  

Sprawa Leszka Szymczaka i portalu www.gazetabytowska.pl jest objęta Programem Spraw Precedensowych.  

Dodaj komentarz

autor:



   Wstecz
Dodano: 2008-12-18 13:28:21    Modyfikowano: 2008-12-18 13:54:06