11 marca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny zadecyduje, czy pracodawca możewyłączyć premię uznaniową z podstawy obliczania zasiłku chorobowego.Skarga konstytucyjna złożona przez Grażynę G. dotyczy zatem pytania,czy regulamin wynagradzania przyjęty przez pracodawcę może dowolniekształtować wysokość wypłacanego świadczenia wobec braku jednoznacznejregulacji tej kwestii w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999roku o świadczeniachpieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W ocenie skarżącej państwo, reprezentowane przez zakład ubezpieczeńspołecznych: "uwalnia się od obowiązków ubezpieczyciela, uzależniającwymiarświadczeń chorobowych od swobodnej woli pracodawcy, który w dowolniezredagowanym regulaminie wynagradzania decyduje o ograniczeniu podstawywymiaru tego świadczenia, nie bacząc na wysokość podstawy wymiaruskładek na ubezpieczenie społeczne. O ustaleniu wymiaru świadczenia niedecyduje zatem akt prawny, lecz nie podlegający w praktyce kontroliprawa regulamin wynagradzania. Zdaniem skarżącej narusza tokonstytucyjne zasady: sprawiedliwości społecznej, ochrony zaufania dopaństwa i prawa oraz gwarantowanego prawa do zabezpieczenia społecznegoprzy zachowaniu zasad równości".
Trybunał zbada więc zgodność zakwestionowanego przepisu z art. 2,art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1 Konstytucji.
Sygnatura SK 16/06.