Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania rozpoczęła serię debat o mowie nienawiści. Pierwsza debata odbędzie się w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach i będzie nosiła tytuł "'Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej".
Kolejne odbędą się w Krakowie (9 września br.), w Olsztynie (17 września br.), w Łodzi (18 września br.) oraz we Wrocławiu (28 września br.).
Przeprowadzenie na poziomie województw serii debat na temat przestępstw z nienawiści stanowi realizację zadania nałożonego na Pełnomocniczkę Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Wojewódzkich Koordynatorów do Spraw Równego Traktowania przez Krajowy Program Działania na Rzecz Równego Traktowania 2013-2016. Celem debat jest podniesienie poziomu ochrony prawnej grup narażonych na dyskryminację.
Podczas debaty kieleckiej prelegentki i prelegenci opowiadali m.in. o „Brunatnej Księdze”, czyli monitoringu rasizmu i ksenofobii, o słownej agresji z perspektywy sprawcy i ofiary oraz o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w Internecie. Debacie towarzyszyło otwarcie, prezentowanej w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur, czasowej wystawy dotyczącej mowy nienawiści w przestrzeni publicznej (napisy na murach, internetowe hejty) oraz "mowy miłości” (murale i spoty kampanii społecznych). Miał miejsce również happening z udziałem kieleckiej młodzieży polegający na malowaniu, na specjalnie przygotowanej ścianie, napisów i symboli będących przykładem postaw otwartości i akceptacji.