Raport RPO pt. Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy.

   Wstecz

Rzecznik Praw Obywatelskich, chciałabym zaprasza do udziału w seminarium, które odbędzie się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 6 października br. w godzinach 10:30-14:40 przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

Seminarium poświęcone będzie wydanemu w 2015 r. raportowi RPO pt. Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy, w którym przedstawione zostały szczegółowe wyniki badania oraz analiza obecnie obowiązujących przepisów prawnych i dostępnych statystyk w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn w życiu rodzinnym i zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem problemu dyskryminacji kobiet na rynku pracy i mężczyzn w obszarze życia rodzinnego:

 https://rpo.gov.pl/pl/content/zasada-rownego-traktowania-%E2%80%93-prawo-i-praktyka-nr-18-godzenie-rol-rodzinnych-i-zawodowych-rowne .

W zakresie szczególnego zainteresowania Rzecznika Praw Obywatelskich, który zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. Nr 254 poz. 1700, z późn. zm.) wykonuje zadania dotyczące realizacji zasady równego traktowania, pozostaje problematyka ochrony rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa, a także zasada równych praw kobiet i mężczyzn w życiu rodzinnym i zawodowym, wyrażona w art. 33 Konstytucji. W celu zapewnienia faktycznej równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w tych obszarach kluczowe jest zapewnienie równego dostępu do rozwiązań umożliwiających godzenie ról rodzinnych i zawodowych bez względu na płeć.
 
Rzecznik Praw Obywatelskich, jako niezależny organ ds. równego traktowania, poddał szczegółowej analizie problematykę tzw. work-life balance w ramach realizowanych badań społecznych dotyczących dyskryminacji. Wyniki zleconego przez RPO badania, a także liczne statystyki krajowe i unijne wskazują, że odpowiedzialnością za opiekę nad dziećmi i nieodpłatną pracę w domu obarczane są przede wszystkim kobiety, ojcowie zaś jedynie okazjonalnie angażują się w obowiązki domowe. Prowadzi to do nierównego traktowania kobiet w obszarze zatrudnienia – kobiety częściej wykonują niskopłatne zawody, podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także statystycznie zarabiają mniej niż mężczyźni – oraz do nierównego traktowania mężczyzn w obszarze życia rodzinnego – pracodawcy nierzadko uniemożliwiają mężczyznom korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Niski poziom zatrudnienia kobiet przekłada się z kolei na zwiększone ryzyko ubóstwa, a także niewykorzystanie wiedzy, umiejętności i kompetencji nabywanych w toku edukacji i rozwoju zawodowego przez kobiety.

Seminarium będzie miało na celu przedstawienie i omówienie zagadnień stanowiących przedmiot wyżej wymienionego raportu. W załączeniu uprzejmie przekazuję także program Seminarium.


Zgłoszenia chęci uczestnictwa w Seminarium przesyłać należy na adres:  k.wilkolaska@brpo.gov.pl do 4 października br.

   Wstecz
Dodano: 2016-09-27 19:42:17    Modyfikowano: 2016-09-27 19:43:05