Czy płeć może być czynnikiem decydującym przy ocenie ryzyka i przy obliczaniu składek i świadczeń ubezpieczeniowych?
Na 1 marca 2011r. zaplanowano rozprawę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zajmie się sprawą (C‑236/09) Association belge des consommateurs Test-Achats ASBL i in.
przeciwko Królstwu Belgii dotyczącą kwestii użycie płci jako czynnika decydującego przy ocenie ryzyka i przy obliczaniu składek i świadczeń ubezpieczeniowych, opartych na danych aktuarialnych i statystycznych, odpowiednich i dokładnych.
Rzecznik Generalna Trybunału J. Kokott w swojej opinii z 30 wrześni 2010 r. stwierdziła, że z punktu widzenia prawa niewłaściwe jest ustalanie ryzyka ubezpieczeniowego w zależności od płci osoby ubezpieczonej a różnice między osobami, które mogą zostać powiązane z ich płcią jedynie statystycznie, nie mogą prowadzić do różnego traktowania ubezpieczonych płci męskiej i żeńskiej przy kształtowaniu produktów ubezpieczeniowych. Rzecznik Generalna uzasadniając swoją opinię oparła swoje twierdzenie przede wszystkim na zasadzie równego traktowania kobiet i mężczyzn w traktatowym prawie unijnym i jego nadrzędnym znaczeniu dla interpretacji wszystkim aktów prawnych niższego rzędu. W opinii podkreślono, że wyjątki od tej zasady muszą być uzasadnione wyłącznie jednoznacznie wykazanymi biologicznymi różnice między płciami.
Dodano: 2011-02-27 14:07:12