Debata "Wzrost popularności skrajnej prawicy w Europie"

   Wstecz

Fundacja im. prof. Bronisława Geremka serdecznie zaprasza na drugą debatę lemkinowską z cyklu "Wzrost popularności skrajnej prawicy w Europie". Spotkanie poświęcone będzie Polsce i Węgrom. Wybory do Parlamentu Europejskiego potwierdziły, że w Polsce i na Węgrzech mamy do czynienia z fenomenem wzrostu popularności ruchów skrajnie prawicowych. 6 czerwca 2014 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul Pańska 3. Warszawa, godzina: 18:00 - 19:45

Dla polskiej skrajnej prawicy węgierski Jobbik stał się wzorem i modelem do naśladowania. Istnieje wiele teorii i podjeść badawczych starających się wytłumaczyć fenomen wzrostu nastrojów ksenofobicznych, neo-faszystowskich, homofobicznych i anty-eurpoejskich. W kontekście międzynarodowym zadziwia skłonność skrajnej prawicy do popierania prezydenta Władimira Putina. Oksana Zabużko na niedawnej konferencji współorganizowanej przez fundację użyła określenia Putin-tern dla określenia grup skrajnie prawicowych w Europie. Jakie będą konsekwencję obecności skrajnej prawicy w Parlamencie Europejskim? Jakie problemy społeczne są przyczyną popularności skrajnej prawicy zwłaszcza wśród młodzieży? Jak myśleć w niewykluczający sposób o osobach aktywnych w środowiskach ekstremistycznych? Na te i na inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas debaty. Debacie będzie towarzyszył pokaz filmów dokumentalnych Tomasa Rafy.

Goście debaty

Andrea Petõ
Profesorka na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, gdzie pełni funkcję dyrektorki gender studies. Historyczka i socjolożka. Zajmuje się historią społeczną i polityką pamięci w Europie Środkowej, politycznym ekstremizmem, studiami na holokaustem oraz feminizmem. Autorka wielu artykułów i książek. Ostatnio pod jej redakcją ukazała się książka Jewish Intellectual Women in Central Europe 1860-2000 (2012). Odznaczona Orderem Zasługi Republiki Węgierskiej.


Łukasz Jurczyszyn
Socjolog, adiunkt w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, członek Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych IS UW, współpracuje z Collegium Civitas. Należy do założonego przez Alaina Touraine’a Centrum Analizy i Interwencji Socjologicznych (CADIS/EHESS) w Paryżu, jeden z założycieli Fundacji Zespołu Analizy Ruchów Społecznych (ZARS). Bada konflikty i ruchy społeczne, nacjonalizm, rasizm, przemoc, zwłaszcza w sporcie w Polsce, Francji i Rosji.

Rafał Pankowski
Socjolog i politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Collegium Civitas, zastępca red. nacz. magazynu „Nigdy więcej”; koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, członek zarządu sieci UNITED for Intercultural Action oraz Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie. Autor książek: Gdzie kończy się patriotyzm...: z dziejów polskich grup faszyzujących 1922–1992 (Bydgoszcz 1993), Neofaszyzm w Europie Zachodniej: zarys ideologii (Warszawa 1998), Rasizm a kultura popularna (Warszawa 2006) oraz The populist radical right in Poland: the patriots (Londyn 2010).


Tomas Rafa
Słowacki artysta. Autor filmów dokumentalnych w ramach cyklu New Nationalism http://your-art.sk

RSVP: fundacja@geremek.pl
Tłumaczenie symultaniczne
   Wstecz
Dodano: 2014-05-30 14:53:37    Modyfikowano: 2014-05-30 14:54:39