Orzeczenia

Liczba dokumentów: 1011   |   Strona: 21 z 203  |   « Poprzednia strona   |   Następna strona »
2011-06-13 18:16:48

Moskal przeciwko Polsce

Komentarz autorstwa Marcina Szweda (w j. angielskim) dot. implementacji przez polskie władze wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Moskal przeciwko Polsce. W wyroku Trybunał uznał, że poprzez błędną decyzję ZUS i odebranie z dnia na dzień skarżącej przyznanych świadczeń naruszyło jej zaufanie do państwa. Decyzja taka była także naruszeniem prawa obywatela do dobrej administracji.  


więcej...

2015-06-21 18:34:00

Rachwalski Ferenc przeciwko Polsce

Komentarz (w j. angielskim) autorstwa K. Siemaszko do wyroku Rachwalski i Ferenc przeciwko Polsce. Trybunał stwierdził swoim wyroku, że doszło do naruszenia art. 3 i 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.Skarga dotyczyła nieproporcjonalności środków użytych przez Policję wobec osób zamieszkujących skłot. 

więcej...

2009-08-28 15:16:38

Dopuszczalność wznowienia postępowania sądowego w sprawach wyborczych

Przepisy prawa wyborczego wyłączające możliwość wznowienia postępowania w zakończonych procesach wyborczych są niezgodne z art. 45 ust. 1 (prawem do rzetelnego rozpatrzenia sprawy) oraz art. 77 ust.2 (prawem dostępu do sądu).

więcej...

2009-10-17 08:50:11

Odmowa udziału w zajęciach szkolnych dzieci należących do kościoła Baptystów

Nałożenie grzywny na rodziców za naruszenie obowiązku szkolnego w związku z odmową udziału ich dzieci w zajęciach szkolnych (warsztatach teatralnych i zabawie karnawałowej, a także zajęciach alternatywnych dla dzieci nie uczestniczących w warsztatach i zabawie z powodów religijnych) nie narusza wolności religijnej rodziców i dzieci i jest zgodne z zasadą neutralności politycznej państwa.

więcej...

2009-07-23 04:14:38

Rubach

Artykuł 8 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi należy interpretować w ten sposób, że w ramach postępowania karnego toczącego się przeciwko osobie oskarżonej o naruszenie tego przepisu wszelkie środki dowodowe, na które w tego rodzaju postępowaniach zezwala prawo procesowe danego państwa członkowskiego, są co do zasady dopuszczalne do celów orzekania w przedmiocie zgodności z prawem pozyskania okazów gatunków zwierząt wymienionych w załączniku B do tego rozporządzenia. W świetle zasady domniemania niewinności taka osoba może również skorzystać z wszystkich tych środków dowodowych w celu wykazania, że w posiadanie rzeczonych okazów weszła zgodnie z prawem, spełniając wymogi określone we wspomnianym przepisie.

więcej...