Orzeczenia

Liczba dokumentów: 1011   |   Strona: 23 z 203  |   « Poprzednia strona   |   Następna strona »
2009-09-15 17:51:35

Opuz przeciwko Turcji

Trybunał stwierdził naruszenie art. 2 Konwencji (prawo do życia) w związku z zabójstwem matki skarżącej przez jej ex-męża pomimo wielokrotnego zawiadamiania policji o stosowaniu przez niego przemocy. Brak pomocy ze strony władz krajowych i ochrony skarżącej przed agresją męża skutkował naruszeniem art. 3 Konwencji (zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania). Natomiast ogólna pasywność tureckiego wymiaru sprawiedliwości wobec sprawców przemocy domowej jako przestępstwa skierowanego przeciwko kobietom stanowił naruszenie art. 14 Konwencji (zakaz dyskryminacji).

więcej...

2009-10-14 22:42:41

Kamecki i inni

Trwające ponad 11 lat postępowanie administracyjne i administracyjnosądowe w sprawie niekorzystnej dla właścicieli nieruchomości zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydania na tej podstawie pozwolenia na budowę narusza prawo do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie (art. 6 para 1 Konwencji).

więcej...

2009-10-17 08:17:33

Przekroczenie granic krytyki dziennikarskiej

"Prasa, dziennikarze, także autorzy spornych publikacji mają prawo do krytyki i do własnej oceny relacjonowanych zjawisk społecznych, politycznych, kulturalnych itp. Mogli zatem w krytyczny sposób odnieść się do dokonanej zmiany przepisów prawa, do roli powódki jako eksperta sejmowego, do proponowania przez nią zmian przepisu, który nie był objęty rządowym projektem nowelizacji ustawy. Nie w takiej działalności Sąd drugiej instancji upatrywał naruszenia dóbr osobistych powódki, ale w tworzeniu klimatu działania w interesie mafii czy celowego sprzyjania przestępcom, a takie działanie, o ile nie jest poparte dowodami, ramy dozwolonej krytyki przekracza".

więcej...

2009-06-02 23:40:00

Postępowanie w sprawie uchylenia immunitetu sędziego

W postępowaniu toczącym się przed sądem dyscyplinarnym w przedmiocie wyrażenia zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej lub na jego tymczasowe aresztowanie mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym, zawarte w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), zaś w zakresie nimi nieuregulowanym, koniecznym dla zachowania funkcjonalności i standardów rzetelnego procesu, przepisy Kodeksu postępowania karnego.

więcej...

2009-06-01 11:33:42

Kulikowski

Trybunał nie stwierdził, że odmowa złożenia kasacji przez adwokata z urzędu w sprawie skazanego wyrokiem sądu I i II instancji narusza art. 6 ust. 1 Konwencji, jeżeli termin upływu czasu do jej złożenia biegnie od momentu poinformowania skazanego o tej odmowie. Pozostawia to skazanemu czas na znalezienie innego adwokata, który gotowy jest złożyć skargę. Naruszeniem Konwencji (art. 6 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 3) był jednak brak informacji ze strony sądu, ile czasu skazani mają na złożenie kasacji. Trybunał podkreślił jednak, że państwo musi zapewnić właściwą równowagę między gwarancjami prawa do sądu a niezależnością zawodów prawniczych.  Polska naruszyła ponadto art. 5 ust. 3 Konwencji, ponieważ surowość kary nie stanowi uzasadnienia dla ponad dwuletniego zastosowania aresztu tymczasowego.

więcej...