OMÓWIENIE POCHODZI Z PUBLIKACJI BIBLIOTEKI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO "Wokanda Luksemburga i Strasburga" Nr 11/07.
opracował dr Przemysław Mikłaszewicz
Główne tezy uzasadnienia:
1. Wykładnia przepisów rozporządzenianr 45/2001 w zakresie, w jakim regulują one kwestię przetwarzaniadanych osobowych mogącego naruszyć podstawowe wolności, a wszczególności prawo do prywatności, musi być dokonywana zuwzględnieniem ochrony praw podstawowych, które stanowią część składowąogólnych zasad prawnych, których przestrzeganie zapewniają ETS i SPI.
2. Zgodnie z orzecznictwem ETPC „życie prywatne” jest pojęciemszerokim i niepoddającym się wyczerpującej definicji. Artykuł 8 EKPCchroni zarówno prawo do tożsamości i rozwoju osobowego, jak iprzysługujące każdej jednostce prawo do nawiązywania i rozwijaniastosunków z innymi ludźmi i ze światem zewnętrznym. Żaden zasadniczypowód nie pozwala na wykluczenie działalności zawodowej lubgospodarczej z pojęcia „życia prywatnego”.
3. Choć nie można wykluczyć z góry tego, że pojęcie życiaprywatnego obejmuje niektóre aspekty działalności zawodowej jednostki,nie może to jednak oznaczać, że wszelka działalność zawodowa musi byćcałościowo objęta ochroną prawną z tytułu poszanowania prywatności.Zdaniem SPI samo uczestnictwo przedstawiciela podmiotu zbiorowego wspotkaniu z instytucją wspólnotową nie należy do obszaru jegoprywatności, wskutek czego ujawnienie protokołu informującego o jegoobecności na tym spotkaniu nie może stanowić ingerencji w jegoprywatność. Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu, nie mogły uznać, żew zakresie opinii wyrażonych przez nie w imieniu podmiotów, którereprezentowały i na których rzecz działały, korzystają one z prawa dozachowania poufności. Sprawa dotyczyła spotkania, które odbyło się wramach postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom traktatowympaństwa członkowskiego. Choć wnoszący skargę do Komisji może w ramachtakiego postępowania, na podstawie wewnętrznych przepisów Komisji,zdecydować się na zachowanie poufności, nie dotyczy to innychuczestników dochodzenia.