Kwestięudziału stron, w tym oskarżonego, w rozprawie odwoławczej normują przepisy art. 450 § 1-3 k.p.k. Wskazują one, że udział oskarżonego w rozprawie nie jest, w zasadzie, obowiązkowy, i to niezależnie od tego, czy pozostaje on na wolności, czy jest jej pozbawiony, a wobec jednoznacznego uregulowania zagadnienie to w praktyce nie nasuwa wątpliwości.
O ile pozbawiony wolności oskarżony wystąpi o sprowadzenie go na rozprawę odwoławczą, zasadą powinno być uwzględnienie jego wniosku, wszakże odmowa sprowadzenia oskarżonego wyjątkowo jest dopuszczalna, po rozważeniu przede wszystkim kierunku apelacji i charakteru podniesionych w niej zarzutów, te bowiem in concreto powinny decydować o potrzebie udziału oskarżonego pozbawionego wolności w rozprawie odwoławczej.
W niniejszej sprawie pozbawiony wolności oskarżony nie został sprowadzony na rozprawę apelacyjną, skoro jednak brał w niej udział jego obrońca, to sąd drugiej instancji nie dopuścił się uchybienia o charakterze bezwzględnej przyczyny odwoławczej.
Niedoprowadzenie oskarżonego na rozprawę odwoławczą i ograniczenie się do udziału w niej obrońcy nie narusza prawa oskarżonego do obrony, kontradyktoryjności i równości broni procesowej .
TreĂĹÄĹ:
W dniu 3 grudnia 2007 roku Sąd Najwyższy po raz kolejny zabr ...