Orzeczenie: Działanie władzy publicznej (wynagrodzenie za szkodę)

Wydano: 2008-04-01
Sygnatura: SK 77/06
Wydał: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu
Rodzaj orzeczenia: Sprawiedliwy proces
Rodzaj prawa: polskie
Tagi: odszkodowanie za szkodę  skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem 

Trybunał Konstytucyjny zgodził się ze skarżącą, iż szkody dla jednostki mogą wyniknąć nie tylko z prawomocnych orzeczeń kończących postępowanie, ale także z innych orzeczeń i działań sądów podejmowanych w toku prowadzonego postępowania, w szczególności w trakcie postępowania egzekucyjnego i upadłościowego.  Konstytucyjne prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej zakłada istnienie procedur umożliwiających ocenę zgodności z prawem działań organów władzy publicznej i wydanie stosownego rozstrzygnięcia w tej kwestii. Z tego też względu ustawodawca musi umożliwić zainteresowanym skuteczne dochodzenie wynagrodzenia szkody, jeżeli rozstrzygnięcia takie zostały wydane z naruszeniem prawa i spowodowały szkody majątkowe lub krzywdy o charakterze niemajątkowym, a nie jest możliwe dochodzenie tych szkód i krzywd w postępowaniu mającym za przedmiot szkody wyrządzone prawomocnym orzeczeniem kończącym postępowanie.

Z komunikatu prasowego TK:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4241 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego w części obejmującej słowa "kończącego postępowanie w sprawie", jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i art. 77 ust. 1 i 2 Konstytucji.

Prawomocne orzeczenie, które nie kończy postępowania w sprawie może naruszać prawa strony i prowadzić do powstania szkody niezależnej od treści orzeczenia kończącego postępowanie. W takich wypadkach wobec braku odpowiedniego postępowania umożliwiającego stwierdzenie niezgodności z prawem takiego orzeczenia, strona nie będzie mogła dochodzić odpowiedniego odszkodowania od Skarbu Państwa. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że takie unormowanie narusza istotę prawa do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działania organów władzy publicznej. Zaskarżony przepis zamyka także drogę dochodzenia prawa do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez prawomocne orzeczenie sądowe nie kończące postępowania w sprawie. Zdaniem Trybunału fakt, że prawomocne orzeczenie nie kończy postępowania w sprawie nie uzasadnia zróżnicowania polegającego na całkowitym wyłączeniu możliwości dochodzenia wynagrodzenia szkód wyrządzonych przez wszelkie prawomocne orzeczenia nie kończące postępowania. Takie zróżnicowanie nie pozostaje w racjonalnym związku z celem i treścią regulacji ani nie znajduje oparcia w zasadach konstytucyjnych.

Pliki do pobrania:
Komentarze do dokumentu:
Autor: Michał Ziółkowski     Dodano: 2009-06-29 11:36:01
TreœÌ:
Odpowiedzialność odszkodowawcza za niezgodne z prawem orzecz ...
Autor: Piotr Kociubiński     Dodano: 2009-06-18 10:30:54
TreœÌ:
Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2008 r. (sygn. akt 77/06) Trybuna ...
Dodaj komentarz

autor:



Dodano: 2009-06-18 10:30:11    Modyfikowano: 2009-06-18 10:46:10