Plik do pobrania zawiera wyrok ETS i opinię Rzecznika Generalnego M. Poiares Maduro.
Sprawa dotyczy pytania prejudycjalnego skierowanego przez SądOkręgowy w Koszalinie w kwestii dopuszczalności warunku miejscazamieszkania na terytorium Polski jako kryterium przyznania renty ztytułu niezdolności do pracy związanej z pobytem w miejscachodosobnienia.
Rzecznik uznał, że świadczenie to jako świadczenie dla ofiar wojnyma charakter odszkodowawczy, lecz nie należy do kategorii świadczeń"ściśle związanych z otoczeniem socjalnym" danego kraju. Poza tym wymógmiejsca zamieszkania na terytorium Polski nie jest uzasadniony z punktuwidzenia zapewnienia solidarności z danym krajem i jego społeczeństwa,gdyż chodzi o odszkodowanie dla ofiar represji. W jego opinii, niepowinno być różnicy, ze względu na cel solidarności, w traktowaniuobywatela polskiego będącego ofiarą deportacji reżimu sowieckiego,mającego w dalszym ciągu miejsce zamieszkania na terytorium polskim iinnego obywatela polskiego będącego ofiarą takiej deportacji, który maobecnie miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim". Jest totym bardziej nieuzasadnione z perspektywy obywatelsktwa Unii, z któregowynika podstawowa swoboda przemieszczania się i pobytu na całymobszarze współnotowym (para. 23 Opinii).
Z opinią Rzecznika zgodził się ETS, który 22 maja 2008 r. orzekł, że polskie prawo, które stawia w gorszej sytuacji niektórychobywateli tego kraju z tego tylko powodu, że skorzystali oni ze swobodyprzemieszczania się i pobytu w innym państwie członkowskim, stanowi ograniczenie swobód gwarantowanychprzez traktat WE każdemu obywatelowi Unii.
Tekst wyroku oraz opinii Rzecznika są dostępne w języku polskim.
Zobacz artykuł w Rzeczpospolitej z 29.02.2008 r. "Europejski Trybunał o rentach wojennych"
TreĂĹÄĹ:
Teza orzeczenia
Artykuł 18 ust. 1 Traktatu ustanawiaj ...