Sąd Najwyższy postanowieniem z 26 lipca 2007 r.oddalił kasację Prokuratora od wyroku Sądu Okręgowego w Przemyślupowołując się na zasadę demokratycznego państwa prawa i ochronęzaufaniea obywateli do państwa. Wyrok Sądu Okręgowego uniewinniałbowiem oskarżonych od postawionych im zarzutów "wydawania czasopismainternetowego bez wymaganej rejestracji i bez wskazania w widocznym izwyczajowo przyjętym miejscu tzw. immpresum czyli nazwy i adresuredakcji, imienia i nazwiska redaktora naczelnego oraz międzynarodowegoznaku informacyjnego – w sytuacji gdy co najmniej od 17 marca 2005 r,kiedy to postanowieniem Sądu Okręgowego w Krośnie (I Ns. Rej. Pr. 3/05)oddalono wniosek Zdzisława R. o wpis do rejestru pism i czasopismczasopisma internetowego oskarżeni w tej sprawie mogli być przekonani,iż wydawanie w Internecie dziennika bądź czasopisma nie wymagazezwolenia".
Stwierdził ponadto, że:
"osoba rozpowszechniająca bez rejestracji w właściwym sądzieokręgowym dziennik bądź czasopismo za pośrednictwem Internetu zarównowówczas, gdy przekaz taki towarzyszy przekazowi utrwalonemu napapierze, stanowiąc inną elektroniczną jego postać, jak i wówczas gdyistnieje tylko w formie elektronicznej w Internecie wyczerpuje znamionaprzestępstwa z art. 45 ustawy prawo prasowe".
Z tego względu uznał "wspomniane postanowienia zarówno SąduOkręgowego, jak i następnie Sądu Apelacyjnego, odmawiające rejestracjiczasopisma wydawanego w formie elektronicznej tj. w Interneciezasadzały się na błędnej wykładni przepisów ustawy z dnia 26 stycznia1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. 1984 Nr 5, poz. 24 z późn. zm.) oraz naniezrozumieniu stanowiska judykatury oraz całkowitym pominięciupoglądów doktryny".
TreĂĹÄĹ:
Komentarz aprobujący co do tezy, częściowo krytyczny co do u ...