Orzeczenie: Zasady przedłużania aresztu tymczasowego - SN

Wydano: 2008-06-10
Sygnatura: WZ 39/08
Wydał: Sąd Najwyższy
Rodzaj orzeczenia: Osoby zatrzymane
Rodzaj prawa: polskie
Tagi: tymczasowe aresztowanie 

1. Pozbawienie podejrzanego wolności przed wydaniem prawomocnego wyroku skazującego nie może zastępować kary, dlatego ustawodawca wprowadził cały szereg ograniczeń stosowania tymczasowego aresztowania, ustanawiając gwarancje dla podejrzanego, że nawet przy najcięższych zarzutach, jeśli przesłanki do stosowania lub przedłużenia tymczasowego aresztowania nie zostały spełnione lub nie wykazano niezbędności stosowania tego tylko środka zapobiegawczego, środek ten stosowany być nie może; polskie prawo procesowe nie przewiduje obowiązku stosowania tymczasowego aresztowania.

2. Konieczność uzyskania opinii biegłych lekarzy psychiatrów, opinii biegłych z zakresu uzbrojenia i balistyki, przesłuchania świadków, którzy mogą mieć wiadomości na temat zdarzenia, ewentualnego poddania podejrzanego badaniom przez Terenową Wojskową Komisję Lekarską należą do zwykłych czynności postępowania przygotowawczego i nie zawierają cech "szczególności", które nie pozwalały na zakończenie śledztwa w terminie oznaczonym poprzednim postanowieniem o przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania.

3. Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy nadal uprawdopodobnia w dużym stopniu fakt popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa. Nie ustała również uzasadniona obawa matactwa, trudno bowiem w pełni odpowiedzialnie przyjąć, że podejrzany, podejmując w przeszłości próby zafałszowania przebiegu zdarzeń będących przedmiotem rozpoznawanej sprawy, nagle z tego zrezygnował. Nie przestała też być realna przesłanka wskazana w art. 258 § 2 k.p.k. Jednak występowanie w rozpoznawanej sprawie wskazanych przesłanek stosowania środków zapobiegawczych daje podstawy nie tylko do stosowania tymczasowego aresztowania, ale i innych środków zapobiegawczych (art. 258 § 4 k.p.k.).

4. Dla wyeliminowania sytuacji, w której podejrzany mógłby dowodzić żołnierzami składającymi zeznania w rozpoznawanej sprawie i uniknięcia ewentualności, wynikającej z takiej sytuacji, pośredniej choćby możliwości wpłynięcia na treść tych zeznań można zastosować dodatkowo środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia podejrzanego w czynnościach służbowych.

Pliki do pobrania:
Komentarze do dokumentu:
Autor: Mariusz Lewandowski     Dodano: 2009-05-21 15:29:00
TreœÌ:
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 2008 roku d ...
Dodaj komentarz

autor:



Dodano: 2009-05-21 15:28:42