Orzeczenia

Liczba dokumentów: 1011   |   Strona: 15 z 203  |   « Poprzednia strona   |   Następna strona »
2011-03-15 12:28:42

Haas v. Szwajcaria. Niezmienne „nie” Trybunału Praw Człowieka dla „prawa do śmierci”

Sprawa Haas v. Szwajcaria (nr 31322/07) rozstrzygnięta przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w dniu 22 stycznia 2011 r. stanowiła kolejną nieudaną próbę zwolenników „prawa do śmierci” przekonania sędziów Trybunału, że Europejska Konwencja Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantuje każdej osobie, która pragnie popełnić samobójstwo, nie tylko ochronę prawną takiej decyzji, ale także obowiązek udzielenia jej pomocy w tym działaniu przez organy państwa.

więcej...

2011-06-05 10:37:12

Wyrok TSUE w sprawie Roberta Kollera

Komentarz (w j. angielskim) autorstwa Dominika Malickiego dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Robert Koller p-ko Rechtsanwaltsprüfungskommission des Oberlandesgericht Graz (komisji egzaminacyjnej w zakresie dostępu do zawodu adwokata przy sądzie okręgowym w Grazu) w przedmiocie odmówienia przez prezesa owej komisji dopuszczenia R. Kollera do testu umiejętności wykonywania zawodu adwokata w Austrii lub zwolnienia go z tego testu.

więcej...

2011-04-15 09:56:08

Witek p-ko Polsce. Pozbawienie wolności osoby chorej psychicznie

W wyroku z dnia 21 grudnia 2010 r. zapadłym w sprawie Witek przeciwko Polsce (skarga nr 13453/07)  ETPC, nawiązując do swoich wcześniejszych orzeczeń określających warunki, jakie muszą zaistnieć, aby pozbawienie wolności sprawcy czynu zabronionego cierpiącego na zaburzenia psychiczne mogło być uznane za zgodne z art. 5 ust. 1 e EKPC, uznając racje skarżącej, zaakcentował konieczność opierania się przez sąd – przy dokonywaniu oceny zasadności stosowania sądowej detencji psychiatrycznej wobec w/w sprawcy – na opinii lekarskiej opartej aktualny stan zdrowia zainteresowanego, oraz prawo osoby przymusowo umieszczonej w zakładzie psychiatrycznym do bezzwłocznej sądowej kontroli legalności w/w detencji.

więcej...

2010-12-19 21:39:28

A, B i C przeciwko Irlandii

W swoim wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie  A, B i C przeciwko Irlandii stwierdził, że władza poprzez brak dostępnej i efektywnej procedury mającej na celu uzyskanie przez kobietę wiedzy pozwalającej na ustalenie, czyjej przypadek kwalifikuje się do legalnego zabiegu przerwania ciąży, nie zapewniła swojej obywatelce odpowiedniego szacunku dla jej życia prywatnego,mimo tego, że na państwie ciąży tak zwany pozytywny obowiązek w tym zakresie. 

więcej...

2011-01-25 14:19:41

Wyrok ws. dostępu do informacji publicznej odnośnie tzw. Tarczy Antykorupcyjnej

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie dostępu do informacji publicznej odnośnie tzw. Tarczy Antykorupcyjnej. O dostęp do ww. informacji wystąpiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów towarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. KPRM w swoim uzasadnieniu do decyzji o odmowie dostępu do ww. informacji z uwagi na m.in. klauzulę tajności.    

więcej...