KOMUNIKAT NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ: Warszawa, 19 grudnia 2008 r. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca uwagę na interesującą sprawę, którą w najbliższych miesiącach zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygn. C-345/08). Dotyczy ona polskiego absolwenta studiów prawniczych, który chce podjąć aplikację w Niemczech
2008-12-18 13:28:21KOMUNIKAT HELSIŃSKIEJ FUNDACJI PRAW CZŁOWIEKA: Dnia 16 grudnia 2008 r., Sąd Rejonowy w Słupsku wydał wyrok w sprawie Leszka Szymczaka, prowadzącego portal internetowy www.gazetabytowska.pl. Leszek Szymczak był oskarżony na podstawie art. 49a Prawa Prasowego o to, że nieumyślnie dopuścił do opublikowania wpisów na forum internetowym, które zawierały znamiona nawoływania do popełnienia przestępstwa.
2008-12-12 12:31:334 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał długooczekiwany wyrok w sprawie S. i Marper przeciwko Wielkiej Brytanii (nr skarg 30562/04 i 30566/04), stwierdzając jednomyślnie naruszenie art. 8 Konwencji Praw Człowieka w związku z odmową zniszczenia danych osobowych w postaci próbki DNA, próbki komórek oraz odcisków palców. Dane te dotyczyły osób, wobec których wydano wyrok uniewinniający lub umorzono postępowanie karne w wyniku wycofania oskarżenia prywatnego. Profile skarżących zostały umieszczone w bazie danych na podstawie prawa, które zezwala na bezterminowe przetrzymywanie danych osób zatrzymanych i podejranych, także gdy postępowanie karne zakończyło się, a one nie zostały skazane. Trybunał uznał, że jest koniecznym rozpoznanie zarzutu naruszenia art. 14 Konwencji.
14 października 2008 r. rozstrzygając sprawę Grunkin, Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Niemcy nie mogą odmówić swym obywatelom uznania ich nazwiska rodowego już zarejestrowanego w państwie członkowskich ich urzodzenia i miejsca zamieszkania.
2008-10-14 09:54:17W ostatnich tygodniach przed Trybunałem w Strasburgu toczyły się dwie sprawy przeciwko Polsce, które mozna uznać za pewien etap rozliczeń z historią. W tym wypadku chodzi o historię powojenną i losy ziemi utraconych na Wschodzie oraz Ziemi Odzyskanychna Zachodzie. W obu przypadkach rząd polski okazał się stroną wygraną. Jednak okazało się, że choć orzeczenie Trybunału na polityczny wydźwięk, nie doszło ani do zaspokojenia roszczenia byłych właścicieli, ani do ostatecznego zamknięcia kwestii rozliczenia się Polski i Niemiec. Zarówno Zabużanie, jak i Wypędzeni i ich rodziny zapowiadają dalsze działania.